top
logo

UCZNIOWIE

Projekty edukacyjne

Sprawozdanie z projektu międzynarodowej wymiany młodzieży.

W roku szkolnym 2007/2008 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Brzesku przystąpiła do projektu międzynarodowej wymiany młodzieży z miast partnerskich: Brzesko, Szazhalombatta i Sovata. W projekcie uczestniczyli uczniowie w wieku 10 – 14 lat. W ramach projektu w wyżej wymienionych miastach odbywały się spotkania, których motywem przewodnim w roku 2007/2008 była muzyka. Każdorazowo kończyły się wspaniałym koncertem, podczas którego każde miasto prezentowało swój 20 minutowy program, a na koniec wszyscy uczestnicy występowali razem tworząc wielki międzynarodowy chór.

Na zaproszenie partnerskiego miasta Szazhalombatta w dniach
16-20.03.2008 r. dwie uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku: Agnieszka Klecka oraz Kinga Bączek oraz uczniowie z innych szkół z Brzeska i okolic wraz z opiekunami wzięli udział w pierwszej części projektu międzynarodowej wymiany młodzieży w Szazhalombacie.

Celem wizyty było nawiązanie znajomości przez młodzież i nauczycieli z miast partnerskich, poznanie kultury i zwyczajów panujących na Węgrzech oraz wspólny koncert.

W ramach projektu uczniowie spędzili dzień w węgierskiej szkole aktywnie uczestnicząc w lekcjach oraz poznając panujące w niej zasady i tradycje. Młodzież miała również okazję uczestniczyć w warsztatach plastyczno-historycznych w miejscowym muzeum, zwiedzić Budapeszt, wziąć udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych i świątecznym quizie a przede wszystkim wystąpić wspólnie z rówieśnikami z pozostałych miast na wspaniałym koncercie.

Ważnym punktem wymiany były spotkania nauczycieli miast partnerskich
i przedstawicieli władz miasta, na których ustalono szczegóły dotyczące dalszej współpracy i organizacji projektów wymiany młodzieży.

            W czerwcu 2008 roku nasza szkoła oraz szkoły podstawowe w Buczu
i Mokrzyskach zostały zaproszone do wzięcia udziału w drugiej części projektu, która tym razem odbyła się w dniach 20 do 24 czerwca 2008 r. w Sovacie. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów: Sara Widła, Aleksandra Duśko, Joanna Dumańska, Dominik Sepioło, Agnieszka Klecka, Anna Okas, Weronika Siwek oraz Kinga Bączek wraz z opiekunką Panią mgr Anetą Prokopek.  Ze względu na motyw przewodni spotkania wybrani zostali uczniowie uzdolnieni muzycznie.

 

W roku szkolnym 2008/2009 w Brzesku odbył się trzeci i ostatni etap projektu. Na zaproszenie Burmistrza Brzeska - pana mgr inż. Grzegorza Wawryki, w dniach od 24 do 28 września 2008 r. gościliśmy młodzież z Sovaty i Szazhalombatty wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionych miast:  Szitas Agnes  oraz Csapo Andrea.

 W wymianie wzięły udział trzy szkoły z gminy brzesko: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Brzesku, Publiczna Szkoła w Mokrzyskach i Publiczna Szkoła Buczu. Koordynatorkami działań związanych z przyjęciem gości  w poszczególnych placówkach były: pani mgr Agnieszka Wnuk, pani mgr Aneta Mierzwa oraz pani mgr Dorota Wojtyś (PSP nr 3 Brzesko), pani mgr Beatą  Skórnóg  i pani mgr Danuta Baniak (PSP w Buczu) i panią mgr Regina Głuszak (PSP w Mokrzyskach). Za całość odpowiadało Biuro Promocji i Rozwoju Regionalnego Urzędu Miejskiego w Brzesku z panem mgr Krzysztofem Bigajem na czele.

Rewizyta młodzieży z miast partnerskich miała na celu kontynuowanie zawartych w czerwcu porozumień. Tematem przewodnim spotkania było poznanie zwyczajów i obrzędów ludowych Polski, Węgier i Rumunii.

Przez pięć dni młodzież realizowała zawarte w porozumieniu podpunkty: zwiedzała Brzesko oraz okolice, poznawała historię, kulturę, tradycję, kuchnię naszego kraju oraz uczestniczyła w projektach przygotowanych przez młodzież oraz organizatorów. 50-osobową grupę dzieci z miast partnerskich  gościły rodziny z Brzeska, Mokrzysk i Bucza. Początki były nieco trudne z  czasem jednak sporo się zmieniło, a nawet zawiązały się przyjaźnie. Kolejne dni przynosiły sporo rozrywek i pozwalały lepiej się nawzajem poznać. Młodzież zwiedzała m.in.: Kraków, Izbę Regionalną w Jadownikach, zamek w Dębnie, Sanktuarium w Szczepanowie.

Podsumowaniem spotkania  był wspólnie przygotowany projekt pt. „Jesień w wiejskiej chacie”, którego prezentacja odbyła się w piątek 26 września 2008 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku.  Dostarczył  on zarówno młodzieży jak i organizatorom dużo dobrej zabawy i zabawnych sytuacji. Prezentacja projektu okazała się wspólnym sukcesem. 

W ramach zajęć prowadzonych w ten sposób  uczniowie zaprezentowali 10 minutowe inscenizacje, w których przedstawili dowolną tradycję jesienną lub ludową związaną z ich krajem lub regionem, wzięli udział w konkursie „Jesienne stoliki”, podczas którego tworzyli wspaniałe kompozycje z darów jesieni, a także spróbowali swoich sił w różnych konkurencjach plastycznych i zręcznościowych.

Występom dzieci z trzech partnerskich miast z wielkim  zainteresowaniem przyglądali się zaproszeni goście między innymi wizytator Kuratorium Oświaty - pani mgr Lidia Głowacka oraz pan mgr inż. Grzegorz Wawryka, Burmistrz Brzeska.

Uczniowie z Węgier i Rumuni z przyjemnością zwiedzili szkoły biorące udział w wymianie czyli Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Brzesku, Publiczną Szkołę Podstawową w Buczu oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Mokrzyskach.

Dzięki wymianie nawiązały się nowe i uściśliły zawarte wcześniej przyjaźnie pomiędzy uczniami oraz pomiędzy opiekunami, a gdy nadszedł czas pożegnania,  w niejednym oku zakręciła się łza. 

           

 

"Uczymy się z Kopernikiem"

W tym roku obchodzimy 540 rocznicę urodzin wybitnego astronoma a zarazem patrona naszej szkoły – Mikołaja Kopernika. W związku z okrągłą rocznicą  i jubileuszem 40 – lecia nadania placówce imienia zorganizowano szereg działań przybliżających  uczniom postać astronoma i promujących wiedzę o jego epoce.

Jednym z nich był międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny „Uczymy się z Kopernikiem”. W ramach projektu przeprowadzono liczne konkursy dotyczące sylwetki Mikołaja Kopernika, jego dokonań, astronomii i wiedzy o wszechświecie.

Poniżej przedstawiamy listę laureatów w poszczególnych konkursach:

Konkurs literacki „Twórczy jak Kopernik” na najładniejszy wiersz o Mikołaju Koperniku

I miejsce – Dominika Dobrzańska , V B

II miejsce – Maria Wawryka, V B

III miejsce – Marcelina Hajdo, IV D

Wyróżnienie: Stanisław Solak, IV C; Paweł Grzyb, VI D; Aleksandra Pacura, VI C.

Konkurs matematyczny „Mądry jak Kopernik”

  • W kategorii klas IV:

I miejsce – Maria Mikołajek, IV D

II miejsce – Mateusz Grzyb, IV D

Wyróżnienie: Gabriela Heród, IV A

  • W kategorii klas V:

I miejsce – Krystian Chrabąszcz, V B

II miejsce – Damian Świerczek, V D

Wyróżnienie – Arkadiusz Wójcik, V A

  • W kategorii klas VI:

I miejsce – Filip Rosa, VI D

II miejsce – Karolina Klimek, VI C

III miejsce – Wiktoria Nierodzińska, VI B

Konkursy historyczne pod hasłem „Epoka Kopernika” :

  • Album „Mikołaj Kopernik – człowiek, który sięgnął gwiazd”

I miejsce – Agnieszka Baniak, VI B

II miejsce – Patrycja Wieczorek, V A

III miejsce – Sara Pietrusińska, V D

Wyróżnienie: Katarzyna Kraj, V A; Marlena Ciuruś, VI D; Maria Wawryka, V B; Julia Libera, V B; Ewa Słota, V B; Julia Mleczko, V B.

  • Strój z epoki renesansu:

Paweł Zając, IV D; Anna Pacura, VI A; Julia Ząbkowska, VI C; Karolina Rabjasz, V C

Konkursy z języka angielskiego  pod hasłem „Tajemnice wszechświata”:

  • Plakat z opisem:

I miejsce – Patrycja Wąs, VI D

II miejsce –Weronika Repetowska, VI D; Aleksandra Mucha, V C

III miejsce – Damian Świerczek, V D; Dawid Wójcik i Maciej Pazdalski, V C

  • Plakat bez opisu:

I miejsce – Bartosz Kotra, V D

II miejsce – Maciej Kamiński, V D

III miejsce – Szymon Cabała, V D; Natalia Widło, V D

Wyróżnienie: Karolina Rabjasz, V C; Kamila Magiera, VI D

  • Album:

I miejsce – Sara Pietrusińska, V D

II miejsce – Agnieszka Marmol, V D

III miejsce – Szymon Bryl V D; Damian Sala, V A

Wyróżnienie: Natalia Kuczera, VI D

Konkursy z języka niemieckiego  pod hasłem „Tajemnice wszechświata”:

  • Album / plakat:

I miejsce – Maria Wawryka, V B; Natalia Kuczera VI D

II miejsce – Maciej Grech, V B; Weronika Wieczorek, VI D

III miejsce – Krzysztof Babicz, IV B; Anna Śliwa, VI D

Wyróżnienie: Łukasz Kraj, IV B; Stanisław Solak, IV C; Zuzanna Tarasek, IV B; Magdalena Zdybel, IV D; Emilia Zdebska, IV B; Karolina Klimek, VI C

Oprócz wyżej wymienionych konkursów wspomnieć należy również o projekcie naukowym „Odkrywczy jak Kopernik – oswajamy prawa przyrody”,  w który zaangażowali się uczniowie klasy VI D: Filip Rosa, Mateusz Rajski, Kacper Gagatek, Jakub Kotra oraz uczeń klasy V D – Maciej Kamiński.

Chłopcy przeprowadzili szereg doświadczeń, które następnie zademonstrowali kolegom i koleżankom.

Podsumowanie projektu i uroczyste wręczenie nagród miało miejsce podczas akademii z okazji Święta Szkoły w dniu 15 lutego 2013 roku.

 

Magdalena Głowacka - Zastawnik

 

 

 

Górnik wczoraj i dziś . Wycieczka tematyczna do Bochni

24 września 2012r. uczniowie klasy IIIa i IIIb Publicznej Szkoły Podstawowej nr3 w Brzesku na zakończenie bloku tematycznego dotyczącego „Bogactw naturalnych w Polsce”, mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w lekcji pt. „Górnik wczoraj i dziś”, w kopalni soli w Bochni.

45 uczniów wraz z opiekunami spędzili cztery godziny 250 m pod ziemią, gdzie spacerowali korytarzami kopalni, poznawali pracę górnika, jego strój, mogli wysłuchać legend. Uczniowie rozwiązywali zawiłe zagadki, obserwowali pracę starodawnych urządzeń górniczych dzięki pokazom multimedialnym, uczestniczyli w zajęciach plastycznych, itp.

Wycieczka była bardzo udana, ciekawa i pozwoliła uczniom na lepsze zapamiętanie realizowanego programu. Na koniec każdy mógł zaopatrzyć się w pamiątki.

Muszę tu wspomnieć, że dzięki zaangażowaniu jednego z rodziców oraz hojności pana Burmistrza w wycieczce mogli wziąć udział uczniowie z najbiedniejszych rodzin, którzy otrzymali wsparcie finansowe.

Tekst : Izabella Czernecka

"Wędrówki po państwach niemieckojęzycznych"

Ostatnie miesiące w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku upływały pod znakiem rozwijania i doskonalenia umiejętności w zakresie języka angielskiego i niemieckiego.      W dzisiejszych czasach, gdy płynna znajomość co najmniej dwóch języków obcych jest gwarancją dobrego startu w życiu, działania mobilizujące młodzież do ich poznawania są    na wagę złota.

31 stycznia 2012, oprócz wspaniałej inscenizacji „Calineczki” w języku angielskim, w sali gimnastycznej odbyło się podsumowanie projektu z języka niemieckiego „Wędrówki  po państwach niemieckojęzycznych” pod kierunkiem pani mgr Agnieszki Kraj.

Realizacja tego przedsięwzięcia trwała od listopada 2011 do stycznia 2012 i brały w nim udział klasy: 5 d i 6 c. Dzięki niemu uczniowie mogli zapoznać się podstawowymi wiadomościami na temat Niemiec, Szwajcarii, Austrii i Liechtensteinu, kształcili umiejętność samodzielnego wyszukiwania i selekcjonowania informacji oraz efektywnej pracy w grupie. Swoje dokonania przedstawili w różnych formach, takich jak: prezentacja multimedialna, gazetka ścienna, album, mapa mentalna. Na podsumowaniu projektu uczniowie podzieli się  z kolegami zdobytą wiedzą i przedstawili wiele ciekawych i ważnych informacji na temat państw niemieckojęzycznych, ich kultury, obyczajów, zabytków, sławnych ludzi.

 

W ramach projektu odbył się 4 grudnia 2011 konkurs z ogólnej wiedzy na temat państw niemieckojęzycznych w formie testu.

Uczniowie wykonali także gazetkę ścienną na półpiętrze, gdzie zaprezentowali ogólne informacje na temat państw niemieckojęzycznych

Poniżej znajduje się lista uczniów nagrodzonych w konkursach przeprowadzonych w ramach projektu:

 

1)     Konkurs wiedzy ogólnej:

I            Ewa Grabarz 6c

II            Klaudia Rosa 6c

III            Aleksandra Goc 6c

Kacper Gagatek 5d

Bartłomiej Rogula 6d

2)     Konkurs na najładniejszy album o wybranym państwie niemieckojęzycznym - Borys Pacewicz- Pyrek 6c

3)     Konkurs na mapę skojarzeniową – Mateusz Stós i Cyryl Górnisiewicz 6c

4)     Konkurs na prezentację multimedialną o znanych postaciach – Dominika Gorczyca 6c

Zdjęcia z przedstawienia "Calineczka"

"W zdrowym ciele ,zdrowy duch"

 

Sprawozdanie z przebiegu podsumowania projektu edukacyjnego „W zdrowym ciele zdrowy duch”.


Zdrowy tryb życia to inwestycja długoterminowa, w to co najcenniejsze, dlatego też warto rozpocząć tą inwestycje jak najwcześniej. Zdrowy styk życia opiera się na kilku podstawowych założeniach, którymi są: dieta, aktywność, unikanie wszelkich czynników szkodliwych oraz odpoczynek. Te założenia starano się wdrożyć realizując od kwietnia do końca maja 2012r. projekt pod tytułem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, którego koordynatorem była p. Małgorzata Sadowska i p. Monika Dudek.

Na projekt złożyły się liczne turnieje i konkursy dotyczące zdrowego stylu życia, m.in.: konkurs recytatorski, konkurs o zdrowiu i sporcie, „Mini Olimpiada Sportowa” dla klas 1-3, konkurs plastyczny, konkurs na prezentacje multimedialną,konkurs na gazetkę klasową, konkurs taneczny „Mini You Can Dance”,festiwal piosenki prozdrowotnej i sportowej, turniej „Mini koszykówki” dla dziewcząt, zawody pływackie, międzyklasowe sztafetowe biegi przełajowe.

Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie klas 1-6 podczas zawodów jak i konkursów świetnie się bawili a jednocześnie zdobywali cenną wiedzę dotyczącą zdrowego trybu życia. Podsumowanie projektu odbyło się w bardzo szczególnym dniu – „Dniu Dziecka” (01.06.2012r.) Był to wspaniały moment aby zaprezentować i nagrodzić wielu laureatów i zwycięzców.

Wiwatom, oklaskom i radosnym uśmiechom nie było końca. Szczególny aplauz wzbudził laureatów konkursu piosenki prozdrowotnej i sportowej oraz spektakularny pokaz umiejętności tanecznych zwycięzców „Mini You Can Dance”.

Organizatorzy pragną złożyć serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom, który włączyli się w realizacje projektu.

Wsparcia finansowego, za które również serdecznie dziękujemy i dzięki któremu tak wielu uczniów naszej szkoły zostało nagrodzonych za swoją pracę i wysiłek udzielili:

-Rada rodziców , Betoniarnia Jerzy Mikołajek,, Firma Handlowo Usługowa „RABEK”, Firma „Trans-Lis-Bet”, Centrum Rozrywkowo-Konferencyjne „Planeta”, i wielu innych darczyńców, którzy pragnęli pozostań anonimowi.

Wspólnym wysiłkiem zarówno organizatorów, współpracujących nauczycieli jak i uczniów cel projektu został osiągnięty.

Małgorzata Sadowska

ZDJĘCIA

Projekt Unicef

Publiczna Szkoła Podstawowa nr3 w Brzesku ratuje dzieci z Sierra Leone.

Każdego roku ponad 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec. A wystarczy zaszczepić dziecko, a będzie ono chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak: gruźlica, odra, tężec, polio czy zwyczajna biegunka powodująca odwodnienie organizmu. Niestety ponad 24 miliony dzieci, które rodzą się co roku nie otrzymuje podstawowych szczepień zaplanowanych w pierwszych latach życia. Problem ten jest poważny także w Sierra Leone, jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, w którym zaledwie 39% wszystkich dzieci szczepionych jest przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego. Dlatego właśnie powstał pomysł na pomoc tym najmłodszym.

Organizacja UNICEF postanowiła objąć programem szczepień  wszystkie dzieci w Sierra Leone, tak aby zredukować wskaźnik śmiertelności dzieci.

Powstał projekt: WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA, jako odpowiedź na ten niezwykle poważny problem. W Polsce kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

Udział w projekcie mogły wziąć wszystkie placówki edukacyjne: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, oraz szkoły ponadgimnazjalne i instytucje prowadzące działalność edukacyjną.

Nasza szkoła zdecydowała się wziąć udział w tej pięknej „kolorowej” akcji. Chcieliśmy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiąże  się z pozytywnymi emocjami, a do tego dzięki zaangażowaniu można uratować życie dziecka. W ramach akcji uczniowie mieli za zadanie przygotować specjalną charytatywną laleczkę UNICEF w oparciu o gotowy wykrój. To nie była zwykła szmaciana lalka- to był symbol pomocy, jaką dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Przygotowanie szmacianych laleczek było kluczowym elementem projektu. Samo szycie odbywało się w domu pod okiem opiekunów, rodziców, dziadków. Angażowały się całe rodziny. Każda lalka otrzymywała swoje imię, przypisywany był jej kraj z jakiego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy nadawane były przez dzieci, które przystępując do pracy same decydowały jakiego kraju reprezentantem ma być ich lalka, jaki ma mieć kolor skóry, jak ma być ubrana. Tymi informacjami oraz fotografią dzieci uzupełniały „akt urodzenia” laleczki. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i  członków ich rodzin, powstało w naszej szkole 135 lalek, szmacianych dzieł sztuki. Uczniowie odbyli podróż przez kontynenty, poznawali zwyczaje, kulturę i geografię miejsc skąd miała pochodzić ich lalka.

Każda szkoła realizująca projekt, mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Wybraliśmy jedną najpiękniejszą z najpiękniejszych lalek-Eskimosa i wysłaliśmy jej zdjęcie na konkurs. Była to lalka wykonana przez ucznia klasy IIb, Miłoszka Kamińskiego. Konkurs prowadzony był na Facebooku, na oficjalnej stronie UNICEF Poland, w specjalnie przygotowanej galerii zdjęć, gdzie znalazło swoje miejsce 600 laleczek z całej Polski. Cała społeczność szkolna, rodzice, dziadkowie, znajomi oddawali głos na naszego Eskimosa. Lalka pięła się w górę. Byliśmy blisko wygranej,  w najlepszym momencie byliśmy na 9 miejscu, ale niestety potem było już tylko gorzej. W trakcie spotkań z Rodzicami naszych uczniów, przygotowana została wystawa 134 lalek. Każdy dorosły mógł zaopiekować się wybraną przez siebie laleczką, przekazując przy tym darowiznę na rzecz dzieci z Sierra Leone. Darowizna w wysokości 10zł pozwala na uratowanie życia jednego dziecka i zaszczepienie go przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego. Zebraliśmy 2 919zł. Darczyńcy przekazywali od 200zł do 10zł. Wszystkie pieniądze zostały wpłacone na specjalne konto dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Sierra Leone.

Korzystając z możliwości chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania projektu w szkole, dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom, ale szczególnie dziękuję Rodzicom, którzy przygotowali 135 pięknych lalek oraz darczyńcom, dzięki którym udało się zebrać tak ogromną kwotę pieniążków.

Koordynator projektu                                                                                            ZDJĘCIA

Izabella Czernecka i Samorząd Uczniowski

 


bottom

Powered by Joomla!. Design by: themza joomla 2.5 theme  Valid XHTML and CSS.